אין ספק כי מי שהצליח להגשים לעצמו את החלום ולגור בבית או דירה עם גינה קטנה, חצר רחבת ידיים או מרפסת זכה בגדול. כולנו מחפשים את רגעי השקט והשלווה בין אם זה בסוף יום עמוס וגדוש במשימות, בין אם זה בסופי שבוע או סתם ככה בכמה רגעים הבודדים שיש לנו השכם בבוקר. לשאוף את האוויר הנקי הזה,  לשטוף את העיניים עם כל הירוק הזה – בוקר וערב, חורף וקיץ – אין לזה מחיר. יחד עם זאת, כדי שבאמת נוכל לקבל מענה מלא לצרכים בגינה הפרטית שלנו, עיצוב ותכנון גינות חייב להיעשות לפרטים ובדיוק מירבי. למעשה, ממש כמו שאנו מתכננים את החללים הפנימיים בבית כמו הסלון, המטבח או חדר הילדים, גם הקמת גינות דורשת ידע מקצועי, הבנה בתחום האדריכלות והעיצוב לצד שימוש בחומרי הגלם האיכותיים שיאפשרו עמידות וחוזק.

הקמת גינות
הקמת גינות

לפני הכול – מהו סוג הגינה שלכם?

כאשר אנחנו עוסקים בהקמת גינות, הרבה פעמים הראש שלנו הולך ישר לכיוון של גינה בבית פרטי, גינה גדולה עם המון עצים וצמחים. אז האמת היא שיש כל מיני סוגי גינות והרעיון הוא להקים ולתכנן את המרחב החיצוני בהתאם לסוג הגינה שיש לנו.

  1. גינה בבית פרטי – בעבר היו בונים בתים צמודי קרקע על שטחים עצומים של מינימום חצי דונם. היום, מחלקים את השטח למגרשים של עד 300 מ“ר במקסימום. תהליך הקמה ועיצוב גינה הפך מאתגר משום שמצד אחד עלינו לנצל את השטח בצורה המיטבית ולהעניק לגינה מראה נעים ומצד שני לשלב את צמחי הנוי הנכונים כדי שנוכל לחסוך בעלויות וליהנות מתחזוקה מינימליסטית. אחד הדברים הכי חשובים בהקמת גינה הוא ההתייחסות לתחזוקה השוטפת ולעלויות מסביב. האם אתם מתכננים לתחזק את הגינה בעצמכם או שברצונכם לשלם על בסיס קבוע לגנן?
  2. דירת גן – הגן הוא מה שמייחד דירות מהסוג הזה והופך אותן להרבה יותר אטרקטיביות עבור ישראלים שרוצים גינה. גם כאן נרצה לנצל בצורה המושלמת את השטח הקיים, לאפשר מעבר נוח ונעים בין הדירה לגינה עצמה ולשלב מגוון של פתרונות יצירתיים בין אם זה פתרונות ישיבה, מטבח חוץ, פתרונות הצללה ועוד.
  3. גינה בבית משותף או מרפסת – אחד התחומים שעברו שינוי של ממש הוא הקמת גינות במרפסות. עלינו לשים דגש על תכנון אופטימאלי, לבחור את הצמחים הנכונים בהתאם לכיוון השמש ולשים דגש על המשקלים שאפשר להעמיס מבחינה הנדסית. כדאי גם לחשוב על פתרונות השקיה יצירתיים.

תכנון ו- הקמה גינות – מהם הצרכים שלכם?

לכל משפחה יש את הצרכים שלה שבאים לידי ביטוי גם בחללים הפנימיים של הבית וגם בחוץ, בגינה. עלינו לשאול שאלות כמו האם אנו נוהגים לארח ובאיזו תדירות? בהקשר הזה כדאי לחשוב על איזה סוג של פינת ישיבה נרצה לשלב בגינה שלנו: האם שולחן נפתח עם כיסאות? אולי מערכת פוטון דקורטיבית? אם יש לנו בריכת שחיה, אולי נרצה גם כסאות שיזוף? אם יש ילדים קטנים, שווה לחשוב גם על פתרון ישיבה עבורם ושילוב של שטחי משחק עם מכשולים מגניבים מעץ.

הנה כמה עקרונות חשובים ב- הקמת גינות

  1. ליצור איזון בין ההיבט הוויזואלי להיבט התכנוני.
  2. לשמור על פשטות ונוחות בתהליך התחזוקה, לא להעמיס יתר על המידה.
  3. לשלב פתרונות שישדרגו את זמן האיכות בגינה שלנו כמו פרגולה למשל או מחסן מעץ.
  4. לשמור על פרופורציות בין השטח לבין הצמחים שאנו משלבים.
  5. להגשים חלומות- מתכננים ומקימים גינה פעם אחת ולכן כדאי לשלב בה את הרעיונות והחלומות שיש לנו בראש.

מעונינים ב- הקמת גינות, בין אם זה לביתכם הפרטי או לגינת הבניין המשותף. אתם מוזמנים להשאיר פרטים באתר או להתקשר, ונשמח לעזור לכם בהקדם.

גלריית הקמת גינות: