הגינה שלנו היא אותו מקום אליו אנו יוצאים בכל פעם שאנו רוצים לשאוף אויר נקי, להאזין לציוץ הציפורים, לספוג אוירה כפרית ופסטורליות. כדי שהגינה בה אנו יושבים תתן מענה מלא לצרכים שלנו, בין אם מדובר בישיבה יומיומית בכל יום אחר הצהריים לצד סופי שבוע ושעות הפנאי ובין אם באזור בו אנו בעיקר מארחים היא חייבת להיות מתוכננת כמו שצריך ובהתאם לצרכים שלנו. כאשר אנו באים לתכנן את הגינה, יש כמה דברים חשובים שיש לשים עליהם את הדעת.

 

תכנון גינה – קודם כל מה השימושים שלה?

עלינו לשאול את עצמנו מהם השימושים שאנו דורשים מהגינה שלנו? האם היא אמורה לשרת את הצורך של הילדים לשחק ולהשתולל בחוץ?, האם יש לנו חיות מחמד?, איפה היינו מעוניינים לתלות את הכביסה?, איפה ממוקמת החניה, איך נתכנן את השביל שמוביל מהחלק של הכניסה (שערים גדרות חניה) לחלק הפנימי כלומר לדלת הראשית, מהם המקומות שבהם אנחנו מעוניינים לארח?, האם אנחנו רוצים לשלב פינות אינטימיות בגן ועוד. למעשה, לכל ההחלטות הללו יש משמעות הן בתהליך התכנון והן בתהליך העיצוב של הגינה.

 

תכנון הגינה – סרטוט וגיבוש הרעיון

השלב הראשון הוא פשוט לקחת דף לבן ולסרטט סוג של סקיצה. סקיצה ראשונית שתתאר את כל מה שאנחנו רוצים שיהיה בגינה שלנו. זה לא חייב להיות משהו מאוד מקצועי, אלא משהו שממנו נוכל להתחיל. אפשר לשתף בסקיצה את הילדים או אנשים אחרים שקרובים אלינו. ברגע שאנחנו יודעים באופן די מדויק מה הצרכים שלנו ומה אנחנו רוצים לשלב בגינה שלנו, אפשר להתחיל לכתוב ממש עם איש מקצועי שרטוט כתב כמויות. היום הטכנולוגיה מאפשרת להביא את הרעיון לתוכנת מחשב המבצעת הדמיה כמעט מושלמת של מה שהולך להיות בפועל.

 

התאמות אקלימיות

אחד הדברים הכי חשובים בתכנון ועיצוב גינות הוא כל הנושא הגיאוגרפי והאקלימי. יש הבדל מאוד גדול בין אם הגינה ממוקמת באזור הררי, מישורי או בסמוך לחוף. האם יש רוחות? כמה שמש יומית תופסת את הגינה במהלך היום? על כל המאפיינים הללו יש לשים את הדעת משום שהם ישפיעו על התפתחות הצמחים בגינה שלנו.

 

צפיפות והסתרה

מבחינת שכנות חשוב להתייחס לכמה אנחנו רוצים להסתיר בין הגינה שלנו לגינה של השכן. איזה משמעות אנחנו מחפשים לצמחיה בהיבט הזה? ניתן ליצור הסתרה בכל מיני דרכים בין אם זה מטפס שמגיע לגובה או בין אם באמצעות עצמים דוממים.

 

אופי הגינה

  • גינה מודרנית עם קווים ברורים בשילוב צמחים הנגזמים באופן תדיר ולכל צמח יש את הפינה שלו.
  • גינה פראית פחות פורמלית המבוססת על צמחים שלא מחייבים גיזום תדיר עם קווים המשתלבים עם הנוף הקיימת. תחזוקה פחות אינטנסיבית.

 

חיסכון במים

ברגע שאנחנו רוצים לתכנן גינה חסכונית במים, יש כמה החלטות שעלינו לקבל. אופי הצמחיה, סוג מערכת ההשקיה, סוג הדשא, כמות האדמה החשופה (ככל שיש יותר אדמה, יש צורך ביותר מים) לכן הרבה פעמים עדיף ליצור סוג של חיפוי. ככל שהצמחיה יותר אינטנסיבית, יש יותר צורך בהשקיה.

 

גינה קטנה

עצי צל רחבי נוף פחות מתאימים לגינות קטנות ולכן הבחירה של הצמחיה בגינה קטנה קריטית כי יש לנו פחות מרחב בחירה. עצי פרי ננסיים, צמחיה שהיא איטית ויציבה יותר עם עדיפות לצמחיה רב שנתית עדיפה במצב של גינה קטנה.

 

מעוניינים לשמוע מידע נוסף לגבי תכנון ועיצוב גינות? חברת עוז בניה ושיפוצים מתמחה בשיקום, תכנון ועיצוב גינות לרבות גינות בבתי קרקע ווילות, מרפסות, גינות בדירות גג או גן ועוד. נשמח לסייע לכם בכל מה שקשור לתהליך, שלב אחר שלב עד לכדי מצב שבו הגינה פורחת ומלבלבת. צרו איתנו קשר ונתאם פגישה להסתכלות על הגינה ללא כל התחייבות מצדכם.