אפריל 30 2020
בנייה קלה - יתרונות וחסרונות

בנייה קלה – יתרונות וחסרונות

בשנים האחרונות עולה המודעות לגבי השימוש ב- בנייה קלה או מה שרבים מכנים גם בנייה מתועשת. מדובר למעשה בשיטת בנייה המאופיינת בפירוק והרכבה מהירים של רכיבי הבנייה השונים. אפשר לדמות את התהליך לסוג של ’לגו‘, משום שהחלקים המרכיבים אותה ביניהם היסודות, הקורות, הקירות, החללים עצמם מגיעים מוכנים מהמפעל. 

 

בנייה קלה – יתרונות וחסרונות

בפוסט הבא ניגע בתחום בנייה קלה ונציג את היתרונות אל מול החסרונות, אבל לפני כן, הנה כמה מהשימושים הנפוצים של בניה קלה.

 • מרפסות ותוספות בניה בשיטת בניה קלה
 • בניית יחידות דיור חיצוניות
 • קירות רב שכבתיים
 • פנלים מבודדים
 • הנמכות תקרה
 • פתרונות אחסון
 • מערכות איטום ובידוד

נתחיל ביתרונות

 1. מהירות הבנייה – בשונה מהבנייה המסורתית, קונסטרוקציות של בנייה קלה לוקח לבנות בין מספר ימים למספר חודשים בלבד, תלוי באופי ומורכבות הפרויקט. מרבית הרכיבים מגיעים ישירות אל הפרויקט וכל מה שנותר לנו הוא לחבר אותם אחד לשני. גם עבודות גבס מסוגים שונים נחשבות לבנייה קלה. למעשה, הבחירה באופציה של בנייה קלה חוסכת לנו זמן יקר וכמו שכולנו יודעים בשנות ה-2000, זמן שווה לכסף.
 2. עלויות – אין ספק כי בהיבט התקציבי מדובר ביתרון בולט. בשיטת הבנייה הקלה ניתן לחסוך עשרות אחוזים מעלות הפרויקט ואף לעמוד בתקציב באופן שבו קבענו מראש. בשיטה זו גם לרוב אין צורך בפינוי פסולת, זמן העובדים מתקצר מה ששוב בא לידי ביטוי בחיסכון כספי אדיר.
 3. איטום ובידוד ברמה גבוהה – כל מבנה הבנוי באמצעות בנייה קלה נחשב לאטום לגמרי וחסין מפני מים, נזילות ורטיבויות. הבנייה מאופיינת בתפרים אטומים וגם מבחינת הבידוד מפני רעשים מדובר בתוצאה מצוינת. יש היום מגוון רחב של פתרונות שיכולים לשפר את איכות החיים שלנו, למנוע ממצבים של רטיבויות ונזילות חוזרות ולהשיג רמת בידוד מושלמת.
 4. שמירה על הסביבה ושימוש באלמנטים ירוקים – ניתן לשלב עם הבנייה הירוקה מערכות מים לשימוש חוזר, לנצל את כיווני האוויר והשמש במטרה לנצל בצורה מיטבית אנרגיה טבעית ועוד. במקביל, החומרים בהם עושים שימוש בבנייה ירוקה ידידותיים לסביבה ואינם פוגעים בה כמו החומרים בבנייה המסורתית.

ומה לגבי החסרונות?

כמו בכל דבר טוב, יש גם את הצדדים הפחות טובים. החיסרון הראשון בא לידי ביטוי בחוסר גמישות משום שאין כל כך הרבה חומרים המאפשרים לנו לבצע פרויקטים של בנייה קלה. יש הטוענים כי מדובר בבנייה פחות עמידה לאורך השנים וזה כמובן יכול להתבטא כחיסרון נוסף אם כי בעבודה טובה סביר להניח כי היא תחזיק הרבה שנים בשימושכם.

יש חשיבות מאוד גבוהה לגבי בחירת קבלן או חברה מקצועית המתמחה בתחום בנייה קלה, בחירה שתבוא לידי ביטוי באיכות הפרויקט וברמת הגימור שלו.

מעוניינים לשמוע מידע נוסף על בנייה קלה? נשמח לענות לכם על כל השאלות ולחשוף אתכם למידע מקצועי ואטרקטיבי. צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם.

בניית קיר גבס
רטיבות בקיר