בבתים הישנים שנבנו בישראל הרבה פעמים נוכל לראות קירות שהם מחוספסים או אינם ישרים ואחידים. קיר מחוספס הרבה פעמים פוגע במראה העיצובי של החלל וקחלת מ- שיפוץ כללי, ובשביל לתקן זאת תהליך יחסית פשוט הנקרא החלקת קירות. תהליך זה מתאים גם במקרים שנשארו טיפות של צבע או כשיש סוג של גלים על גבי הקיר או לפני שצובעים את הקירות. למעשה, התהליך מתבצע במטרה למנוע מצב של הבדלי גובה, גלים בקירות ושאריות של טיפות צבע. החלקת קירות נעשית על ידי שימוש בכמה אמצעים: בשכפטל אמריקאי, צלוטיט, טיח גבס, אמצעי שיוף, שפכטלי מריחה.

מדוע נוצר מצב של הצורך ב-החלקת קירות?

ככל שאנו מבצעים בבית שלנו יותר עבודות צבע וככל שהעבודה הראשונית לא הייתה מקצועית, ותיקונים על גבי הקירות נוצר עובי בקירות. עובי זה מקשה על שכבות צבע נוספות להיקלט על הקיר והתוצאה היא התנפחויות וקילופים מידיים מה שמצריך קילוף כל הקירות ומריחת שפכטל אמריקאי. עד לא מזמן היה נהוג לעשות שימוש בחומר המכונה שליכט על גבי הקיר ואז נוצר מצב שהקירות בעצם מתוקנים אבל לא חלקים ובעלי מרקם מחוספס. החלקה של הקירות תאפשר לנו ליהנות מקירות חלקים, אחידים וללא בליטות. עם השנים, שיפוצניקים וחברות בנייה החלו לעשות שימוש בקירות גבס, בנייה בגבס בעלת תוצאה זהה ל- החלקת קירות ולפעמים גם זהו הפיתרון שמצב הקיר קשה מאוד פשוט מדביקים פלטת גבס ומעלימים פגמים וסדקים גדולים בקירות. קירות גבס אלה מאפשרים לנו לקבל מראה אחיד יפה ונקי. כתוצאה משימוש בעבודות גבס נוצר המעבר לשימוש בשיפוצים בשפכטל אמריקאי המסייע ליצור מראה חלק עוד לפני שבכלל צובעים את הקיר.

הדבקת פלטות גבס להסתרת סדקים קשים
הדבקת פלטות גבס להסתרת סדקים קשים

חשיבות היסודיות בתהליך העבודה

אמנם לא מדובר בעבודת השיפוצים הכי מורכבת ובכל זאת נדרש ניסיון, ידע ומקצועיות. בשלב הראשון, חשוב קודם כל להכין את הקירות לפני שמחליקים אותם. מה זה אומר?

 1. קילוף של הצבע מהקירות והסרת מסמרים וברגים.
 2. שיוף בעזרת נייר מיוחד ובמידת הצורך קילוף בעזרת פטישון בליטות.
 3. תיקון הקיר באמצעות שימוש בטיח וגבס.
 4. יישום שכבות של שפכטל אמריקאי או צלוטיט במקרה של קירות עם בליטות מרובות.
 5. חיפוי באמצעות לוחות גבס במקרה של חוסר אחידות שלא ניתן לתיקון במחיר סביר.
 6. בקירות אחרי טיח, יש ליישם שכבת גבס, צלוטיט או שפכטל אמריקאי.
 7. מריחת דבק לחיזוק הקיר והכנתו לצבע.
 8. שיוף והסרת אבק
 9. צביעת הקיר
 10. מריחת שכבה של שפכטל אמריקאי בפגמים שנותרו.
 11. שיוף והסרת אבק, ומריחת שכבה עד שנים נוספות של צבע.

את תהליך החלקת הקירות והשמת שפכטל אמריקאי נהוג לבצע באחת משני השיטות הבאות: מריחה או התזה. מומלץ שלא לוותר על שלב השפכטל לאחר צביעה ראשונית, גם אם בוחרים בשיטת ההתזה משום ששלב זה מסייע לנו ליצור קיר אחיד וחלק, וישמש אותנו לגמר לצבע מדהים.

לעוד פיתרונות בתחום השיפוצים ובפיתרונות ל-החלקת קירות התקשרו לחברת עוז בנייה ושיפוצים או השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם.

גלרית החלקת קירות: